Veckans Triathlonprofil Lasse är en av våra mest ihärdiga triathleter som i skrivande stund reser Europa runt för att tävla i Ironman. Idag har han precis slutfört Ironman Tallinn och tog en fantastisk 6:e plats i sin Age Group 50-54år. Stort grattis Lars till en fenomenal simning, en grym cykling och ett marathon som gav dig en fin placering! Nu är du inte långt ifrån Kona!
Lars är en 52 årig tvåbarnsfamiljefar med sambo och ett eget litet företag. Han har enligt sig själv ingen egentlig idrottsbakgrund att briljera med men körde massor med motionslopp i 20-30 år åldern.
Mitt störta problem är att när jag gör något så gör jag det ”all out”.
Efter att Lars genomfört ett otal halvmaror, så blev det maror som blev klassikern, som sedan blev ”klassikerdygnet” och till slut Kalmar Triathlon år 2000 och 2001.
2002 blev Lars pappa och med sin vana trogen så snöade han in totalt på papparollen och ”skorna lades på hyllan”.
Lars: -Som medelålders man är man alltid ”ganska” bra tränad ändå. 2018 i augusti insåg jag dock att siffrorna på vågen var lite väl höga och att det vore kul att fira 30 års jubileet av min första IM tävling. Då gjordes en två års plan upp. Träna mycket och hårt i två år och 2020 ta en slot till IM kona. “-Man kan väl säga att planen gick åt h-e…:))”
HUR GICK FÖRRA SÄSONGEN?
Förra säsongen gick ju som alla vet i stöpen. Men vad jag upptäckt är att jag inte tränar ”för” något längre. Det har blivit som en livsstil istället. Och träningen blivit en del av vardagen.
HUR SER DINA TRIATHLONMÅL FÖR NÄSTA SÄSONG UT?
Mitt stora mål finns fortfarande kvar, min enda ”bucket list” grej. – IM Kona, Hawaii!
Men vi får se vad som händer nästa år. Nu fokuserar jag på detta året som förhoppningsvis kommer att bjuda på några spännande saker.
PÅ VILKET SÄTT HAR COLTING BORSSÉN COACHING HJÄLPT DIG I DIN TRÄNING?
Coachingen har hjälpt mig att strukturera upp min träning men framför allt så är det communityn som gör att jag fortsätter som Guldmedlem. Ni äger verkligen där ute i stugorna.
VAD HAR VARIT DEN STÖRSTA UTMANINGEN I DIN TRIATHLONTRÄNING FÖR DIG OCH HUR HAR DU LÖST DET?
Som jag berättade tidigare så går jag ju all in och det har varit mitt störta problem, kört för mycket OCH för hårt med skador och skavanker som påverkar det viktigaste av allt, Kontinuiteten.
Lösningen för mig har varit att verkligen följa programmet, hur gärna man än har velat trycka på och få snabbare resultat.
Dom där gubbarna vet faktiskt vad dom talar om:))
BESKRIV DITT FAVORITPASS:
Finns inget som slår ett ensamt långpass i skogen med fåglarna kvittrande.
BÄSTA TRÄNINGSTIPS TILL NYBÖRJAREN:
Låt det ta tid i början, kör inte för hårt. Kontinuitet är det viktigaste. Det tar lång tid att bygga upp senor och ligament men bara några sekunder att ha sönder dom.
BÄSTA PRYLTIPS TILL NYBÖRJAREN:
Oj vad svårt!
Kör på kvalitet och bra löpskor som passar dig är viktigast. Utan det är risken stor att du blir skadad/får ont.
TRIATHLONMINNE JAG ALDRIG GLÖMMER:
När jag passerade mållinjen på min första Kalmar Triathlon och tårarna hängde i luften, blir fortfarande tårögd när jag tänker tillbaka på det. Går ej att beskriva, måste upplevas.
PROFILRUTA
Bor i: Kumla
Yrke: Egenföretagare