Ett 20-tal adepter samlades i Borås i helgen för Colting Borsséns Triathlonskola! En träningshelg som till stor del vänder sig till de nya adepter som aldrig tidigare tränat för en triathlon och som nu möter många nya spännande utmaningar genom de träningsscheman som de följer mot nästa års Ironman eller 70.3.
Vi samlades redan under fredagen för en inledande föreläsning följt av en genomgång på gymmet av olika styrkeövningar från våra program.
På lördag morgon sprang hela gruppen intervaller i olika intensitet för att träna på den intuitiva känslan av upplevd ansträngning och därtill jobbade vi med löpteknik och drills.
Resten av lördagen ägnades åt cykelteori och cykelmetodik och därefter en introduktion till simträning med teknikövningar samt filmning för de som ville.
Under kvällen hade vi en Q&A och en öppen frågestund för alla de spörsmål som finns runt tränande och tävlande.
Under söndag förmiddag började vi med ett simpass på veckans schema – Tresettaren, samt en avslutande löpning i skogen – ett pass som vi kallar Teknikterräng.
En lysande helg av inspiration och utveckling och många taggade adepter som åkte hem med en tydligare bild av den kommande triathlonträningen!