Triathlon Coaching
    COACHING 22/23 – Läs mer här:

    Läs mer om vårt erbjudande och nya säsong här

    Facebook Instagram
    Triathlon Coaching
    Facebook Instagram
    ERBJUDANDE: COACHING 22/23
    • Hem
    • Vår coaching
      • Varför ska du ha en triathloncoach?
      • Om våra träningsgrupper
      • Kundrecensioner Colting Borssén Coaching
      • Om Jonas Colting & Jojje Borssén
      • Personuppgifterspolicy
    • Camps
      • Simcamps i Borås
      • Triathlon- & swim week | Levante Rhodos 20-27 september 2023
      • Colting Borssén Open Water Camp | Sivota, Grekland 15-22 maj 2023
      • Triathlonläger på Playitas med Colting Borssén 3-10 mars 2023
    • Nyheter
    • För adepter
      • Periodsidor – Träningsprogram
        • Period 1: 26sep-23okt
        • Period 2: 24okt-20nov
        • Period 3: 21nov-18dec
        • Period 4: 19dec-15jan
        • Period 5: 16jan-12feb
      • Logga in
      • Fråga Jonas & Jojje
      • Poddar
      • Rabattkoder – Förmåner
      • Skapa användare på Coltingborssen.com
      • Köpvillkor Colting Borssén Coaching
      • Guldmedlemskapet
    • Triathlonklubben
      • Colting Borssén Triathlonklubb
      • CB Klubbmästerskap
    • Butiken
      • Visa alla produkter
    ANMÄL DIG HÄR
    0 Shopping Cart
    ERBJUDANDE: COACHING 22/23
    Triathlon Coaching
    0 Shopping Cart

    Colting Borssén Tävlingskläder säsongen 2018

    ****DET GÅR INTE LÄNGRE ATT BESTÄLLA KLÄDER FÖR SÄSONGEN 17/18****

    ****SISTA DATUMET VAR 31 MARS 2018****


    Årets tävlingsdräkt är inspirerad av varmare breddgrader. Vi ville ta fram en unik look med en fräschör som sällan skådats inom triathlon. Därför presenterar vi nu Colting Borssén Tropical Gear. En tropisk och snygg look där känslan av soliga sommardagar sitter kvar länge i kläderna! Årets design är framtagen för att du ska bli så snabb och snygg som möjligt på dina tävlingsdagar!

    Vi har valt Trimtex för säsongens teamkläder i Colting Borssén Coaching. Trimtex sport utvecklar teamkläder för klubbar och företag över hela världen och våra produkter är ledande inom funktion, design och kvalitet. Efter 40 års erfarenhet att producera egendesignade funktionskläder vet de vad som krävs.

    Villkor

    • Sista orderdag är söndag 31 mars 2018.
    • Din order är bindande. 
    • Leverans 8-10 veckor. 
    • Betalning via Swish under slutet av april 2018. Du får detaljer via mail.

    Priser

    Alla priser inkluderar moms samt ditt namn på bröstet enligt exempel.
    Frakt för samtliga paket är 70 kr. Oavsett om du beställer 1 eller 6 plagg.

    Triathlon Herr Aero Tri Speedsuit 1499 kr plus frakt
    Triathlon Dam Aero Tri Speedsuit 1499 kr plus frakt
    Triathlon Herr Singlet (topp) 669 kr plus frakt
    Triathlon Dam Singlet (topp) 669 kr plus frakt
    Triathlon Herr Tri Shorts 765 kr plus frakt
    Triathlon Dam Tri Shorts 765 kr plus frakt
    Cycling Herr Giro Shirt (tröja) 949 kr plus frakt
    Cycling Dam Giro Shirt (tröja) 949 kr plus frakt
    Cycling Herr Giro Bib (byxa) 1239 kr plus frakt
    Cycling Dam Giro Bib (byxa) 1239 kr plus frakt

     

    Beskrivning Tri Singlet (topp)

    Detta triathlonlinne sitter perfekt på kroppen, vilket ger full rörelsefrihet och minimalt luftmotstånd. Stora zoner med material som andas ger dräkten mycket goda ventilerande egenskaper. Kompressionsmaterial speciellt framtagen för triathlon gör modellen optimal för både simning, cykling och löpning.

    Beskrivning Tri Shorts


    Ett par kompromisslösa triathlonshorts i dammodell med optimal ergonomisk passform utvecklade i samarbete med några av världens bästa triatleter. Våra triathlonshorts är tillverkade i Aqua Zero-material, vilket gör att byxorna absorberar minimalt med vatten. Shortsen är också tillverkade i Lycra® Power-material, vilket ger optimal rörlighet, komfort och aerodynamik. Shortsen är tillverkade i ett kompressionsmaterial som gör att triathlonbyxorna passar perfekt för både simning, cykling och löpning.

    Triathlonshortsen är utrustade med Super TRI-pad från världens ledande paddingproducent CyTech/Elastic Interface. Paden är en högintensitetspad, vilket gör att du uppnår maximalt skydd. Paden har en slimmad design som garanterar bästa möjliga rörlighet. Paden är dessutom tillverkad i snabbtorkande och ventilerande material, vilket ger ultimat komfort.

    Beskrivning Aero Tri Speedsuit (heldräkt)

    Aero Tri tävlingdräkt till herr är vår nya innovativa och kompromisslösa toppmodell för triathlon. Utvecklad av ingenjörerna på NTNU i Trondheim och testad i vindtunnel så är denna en av världens snabbaste och mest innovativa på marknaden. Passformen är suverän med perfekta material som är framtagna vid testerna på NTNU, med bland annat golfbollsstruktur på axlarna och ränder på låren. Perfekt kombination av aerodynamik och material optimerade för hydrodynamik. Triathlondräkten består av snabbtorkande, ventilerande och elastiska material för att den ska vara perfekt till simning, cykling och löpning. Dräkten har en extra lång dragkedja fram för ökad ventilation och är delad framtill vilket gör den slimmad när du cyklar, samtidigt som den blir behaglig vid löpning. Dräkten har antiglidsilikon längst ner på låret som håller den på plats samt att paddingen är utvecklad i samarbete med italienska Cytech med fokus på långdistans och bra följsamhet på cykelsadeln. Fickorna på ryggen har en ny lösning med två elastiska ingångar, en på varje sida, vilket gör tillgången till bars och gels lättare än på länge. Varför spendera tusentals kronor på dyra kolfiberramar eller kolfiberhjul för att spara några sekunder, när du kan spara ännu mer tid genom att lägga lite i en ny triathlondräkt? Tester i vindtunnel tillsammans med Norska forskningsinstitutet, NTNU, bekräftar att det finns sekunder att spara i vår kombination av material.

    Beskrivning Cykelkläder modell “Giro” 

    Giro cykeltröja är en nyutvecklad aerodynamisk cykeltröja för män/kvinnor med perfekt passform. När det gäller valet av material har fokus legat på aerodynamik och cykeltröjan har bland annat “golfbollsstruktur” på fram- och baksidan. Tack vare “golfbollsstrukten” så fångar kroppen mindre vind vilket kan vara avgörande i tävlingar. Denna forskning har sitt ursprung i cykelkollektionen Aero som utförts i vindtunnlar i samarbete med NTNU och med Thor Hushovd som testperson. Passformen är smal och mycket åtsittande men materialet är stretchigt så plagget känns lätt och skönt att ha på sig. Axlarna har ett tunt material med bra andningsförmåga vilket ger god ventilation samt effektiv fukttransport. Det finns en dragkedja som går hela vägen ner och tröjan har en silikonbeläggning vilket förhindrar att tröjan glider upp under aktivitet. Den har dessutom tre stora fickor på baksidan som rymmer mat, reservutrustning och extra kläder för resan. Dessutom har den en separat dragkedja på höger sida som rymmer kort eller nycklar. Denna tröjan är det ultimata valet för aktiva cyklister som vill ha en ny favorit som kan användas i samband med träning och tävling.

    Giro cykelbyxa
    Passformen är smal och väldigt tätsittande, men materialen är elastiska så att plagget känns lätt och behagligt mot kroppen. Gällande paden, så har vi valt en toppmodell som är specifikt anpassad för män/kvinnor. Den kommer från italienska Elastic Interface (CyTech), som är en av marknadens bästa leverantörer. Paden är formgjuten och har densifierad täthet i zoner som är speciellt utsatta för tryck, och passar därför utmärkt till längre turer. Paden formar sig efter sig och sadeln samtidigt som den bibehåller sin ursprungliga passform. Det är samma pad i Giro som de populära cykelshortsen Elite Race. Shortsen kommer med bekväma och elastiska hängslen, brett silikonband i benen och reflexdetaljer. Cykelshortsen är en av våra bästa modeller med en passform anpassad för aktiva cyklister för användning till både träning och tävling.

    Storlekar
    Klicka på bilderna för att få rätt storlek på er beställning.
    INGA ändringar efter 31 mars 2018 kan göras då ditt namn trycks på bröstet…

     

    ska%cc%88rmavbild-2016-12-10-kl-15-10-47
    ska%cc%88rmavbild-2016-12-10-kl-15-10-54
    ska%cc%88rmavbild-2016-12-10-kl-15-11-10
    ska%cc%88rmavbild-2016-12-10-kl-15-11-03

    Senaste nytt
    • Bookman Urban Visibility
    • Att förstå träningsprogrammen
    • Här är SUPERMOTIONÄRERNA 2023!
    • Triathlonföreläsning med inspirationstema i Kalmar 19 augusti kl.14:30
    • KLUBBMÄSTERSKAPET 2022
    • Tävlingslicens – Information från Triathlonförbundet
    • Cykel på Playitas
    • Grattis till vinnarna säsong 21/22
    • Colting Borssén Coaching blir en del av Acadyme AB
    • Veckans Triathlonprofil – Lars Gustafsson
    • Inför din träningstart 6 september 2021!
    • Bästa tipsen för T1 och T2
    Senaste veckan på Strava

    Sök på sajten
    LOGGA IN HÄR

    Skapa användare
    Glömt lösenordet?
    Populärt: Simcamps i Borås
    SER DU INTE ALLT?

    Colting Borssén är Sveriges mest anlitade triathloncoacher och experter på att förvandla nybörjare till Ironmandeltagare. Som adept i Colting Borssén Coaching har du tillgång till allt material här på sajten.

    Du kan hoppa på när du vill! Maila coach@coltingborssen.com för aktuell rabattkod så du kan hoppa in mitt i schemat till rätt pris. 

    • Läs mer om vad som ingår här!
    Mest lästa just nu
    • 10 värsta misstagen vid simning - så undviker du dem!
    • HEM
    • Logga in
    • Triathlonläger på Playitas med Colting Borssén
    • Simcamps i Borås
    • Sex enkla och bra simpass
    BESÖK WEBBUTIKEN
    Betala säkert
    Ämnen att läsa om
    acadyme.com (1) Acadyme AB (1) Adam Wiberg (1) Aerodynamik (2) Arcona (2) Arcona April (6) Arcona Augusti (6) Arcona Februari (6) arcona jul (1) Arcona Juli (6) Arcona Juni (6) Arcona Maj (5) Arcona Mars (4) Arcona September (5) Arcona Triathlon Challenge (1) Bikefit (1) Borgskalan (2) Borås (2) Borås Triathlon (1) Bosse Johansson (1) cancer (1) Cape Epic (1) CB Period 1 (5) CB Period 2 (8) CB Period 3 (5) CB Period 4 (3) CB Period 5 (4) CB Period 6 (5) CB Period 7 (6) CB Period 8 (4) CB Period 9 (6) CB Period 10 (5) CB Period 11 (6) CB Period 12 (4) CB Period 13 (5) Checklista (1) Colting Borssén Coaching (1) Colting Borssén Triathlonklubb (9) Colting Wetsuits (1) Cykel (1) Cykelträning (2) Cykling (17) Distansträning (1) Dolme (1) Dubbla pass (1) Enarmsbenspark (1) Erbjudande (1) Event (1) fenor (1) Film (4) frekvens (1) Frida Winbo (1) Friskvård (1) Fråga Läkaren (10) Frågor (3) Frågor & Svar (1) Frågor och svar (12) Fåga Läkaren (1) Förmåner (1) GIH (1) Guldmedlem (2) Hälsa (1) Intervaller (3) Ironman (11) Ironman 70.3 (5) Ironman 70.3 Jönköping (18) Ironmanbloggen (1) Ironman Cervia (1) Ironman Dubai 70.3 (1) Ironman Hawaii (3) Ironman Kalmar (38) Ironman Sydafrika (1) Ironman Virtual Race Series VR (1) jonas colting (1) Kadens (2) klassisk skada (1) klubbmästare (2) Klubbmästerskap (3) Kosttillskott (2) Las Playitas (2) Lathund (1) levförfan (1) Logotype (1) Lorentz Blixt (1) löparknä (2) löparskor (1) Löpformen (1) Löpning (13) Mat (1) Medlemmar (1) Morgonjogg (1) Mountainbike (1) onlineföreläsning (1) Open Water Swimming (1) Ordlista (2) Paddlar (1) Partners (1) Periodsnack (1) Petter (1) Playitas (12) Podcast om triathlon (4) Precamp Kalmar (1) Pressmeddelande (1) Prylar (1) Pulsklocka (1) Racercykel (1) Rygg (1) Samarbete (2) Simanalys (5) Simboost 1 (2) Simboost 2 (3) Simboost 3 (4) simcamp (3) Simcamp i Borås (1) Simning (22) Simträning (1) Sjukdom (1) storlek (2) Styrketräning (1) Supermotionär (1) Supermotionären (14) Supermotionären 2023 (1) Supporterguide (1) Svar (1) svår övning (1) T' (1) T1 (1) T2 (1) Tempocykel (2) Tips (20) toppning (1) Triathlon (2) triathloncoaching (1) Triathlonkläder (1) Triathlonläger (3) Triathlonpodden (4) Triathlonprofil (1) Träning (4) Träningsfilosofi (4) Träningsglädje (1) Träningskläder (1) Träningsläger (9) Träningsprogram (1) Tävling (3) Tävlingskläder (1) Uppdatering till alla (4) Veckans Triathlonprofil (55) vlog (1) Växling (1) våtdräkt (4) Årsplanen (1) Åsa Lundström (5) Återhämtning (1) Öppet Vatten (3)
    Betala enkelt
    Partners
    Kontakta oss

    Colting Borssén Coaching

    Acadyme AB, Org.nr 559224-9923

    coach@coltingborssen.com

    +46 70 740 8679 (Jojje Borssén)

     

    Colting Borssén Coaching

    Colting Borssén är Sveriges största coachingtjänst online. Sedan starten 2014 har tusentals adepter och guldmedlemmar tagit hjälp av träningsprogram, camps och vår community.

    Colting Borssén Coaching ägs och drivs av Acadyme AB i samarbete med Jonas Colting och Jojje Borssén.

    © 2023 Colting Borssén Triathlon Coaching by Acadyme AB ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

     

    Laddar in kommentarer …
     

      • Svenska